Samochody

Czy przy stale rosnących cenach aut używanych warto jeszcze zdecydować się na ich zakup?

Ze względu na to, że ilość aut dostępnych na rynku wtórnym mocno zubożała, ceny aut używanych rosną z każdym miesiącem. Coraz starsze auta oferowane są za coraz wyższą cenę i niestety nie zapowiada się by ten trend miał się wkrótce zmienić. Czy w takim razie warto jeszcze inwestować w stare modele samochodów? Może korzystniej byłoby wydać większą sumę, ale kupić całkiem nowe auto? Rozważmy możliwe rozwiązania na przykładzie auta Kia Ceed. 

Zakup auta Kia Ceed w Lublinie – nowy czy używany? 

Samochód marki Kia Ceed w Lublinie ma wielu fanów, którzy często stają przed decyzją ile wydać na samochód i czy bardziej opłaca się inwestować w stary model czy kupić od razu nowiutkie auto z salonu. To bardzo złożona kwestia, ponieważ dużo zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Biorąc pod uwagę tendencję do wzrostu cen samochodów używanych można stwierdzić, że lepszą inwestycję stanowi zakup nowego samochodu, który nie jest jeszcze wyeksploatowany i o który sami się odpowiednio zatroszczymy. 

Jeżeli ktoś posiada odpowiednie fundusze i ma możliwość zakupu nowego auta, nie ma się nad czym zastanawiać. Sytuacja komplikuje się, gdy potrzebujesz auta, a Twoje sytuacja finansowa nie pozwala na zakup nowego modelu. Czy jesteś zmuszony kupić używane auto w zawyżonej cenie? Niekoniecznie! Przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozejrzeć się po lokalnych salonach oferujących używane auta w dobrym lub nawet bardzo dobrym stanie, w przypadku których cena będzie wiązała się z jakością, a Ty otrzymasz gwarancję na zakupiony model. 

Jak drogie są obecnie auta używane odkupywane od osób prywatnych? 

Z miesiąca na miesiąc ceny aut używanych rosną w zatrważającym tempie. W marcu średnia cena samochodów wyniosła aż o 500 zł w porównaniu do lutego, co stanowi naprawdę duży wzrost, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wtedy też pojawiło się bardzo dużo nowych ofert, które powinny zaniżać cenę. 

Nie bez znaczenia jest również wiek sprzedawanych pojazdów. W Polsce średni wiek auta z jednostką benzynową na rynku wtórnym wynosi trzynaście lat i cztery miesiące. Wydawać by się mogło, że to nie najgorszy wynik, ale na tle Europy Środkowo-Wschodniej wypadamy najgorzej. 

Co wpłynęło na tak znaczny wzrost cen samochodów na rynku wtórnym w Polsce? 

Cała branża motoryzacyjna, podobnie jak wiele innych została mocno zaburzona przez pandemię koronawirusa. Po pierwsze z racji tego, że ludzie nie pracowali lub utracili pracę, chętnych na zakup samochodów było niewielu. Po drugie sprzedaż nowych aut znacznie się zmniejszyła poprzez zamknięcie salonów samochodowych, a klienci skazani byli na auta używane. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w wielu krajach zmalała sprzedaż nowych aut, która zapewniała dostępność aut na rynku wtórnym. Zmniejszona ilość aut na rynku wtórnym powoduje automatyczny wzrost cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *